عراق ( الجمهوریه العراقیه)

معرفی و اطلاع رسانی در تمام زمینه ها در خصوص کشور همسایه عراق

تردد بین کردستان ایران وعراق با خودرو شخصی آزاد شد

یک مقام مسئول درسلیمانیه تایید کرده است براساس توافقنامه بین مقامات سلیمانیه وکردستان ایران، کسانی که درقالب توریست بخواهند با وسیله شخصی ازسلیمانیه به کردستان ایران ویا بلعکس سفر نمایند می توانند با خودرو شخصی از مرزرسمی بگذرند.
به گزارش پایگاه خبری "تشكيلات خارج از كشور" اتحاديه ميهني، سالار عبدلله مدير مسكن شهر سليمانيه ضمن تائيد اين خبر به روزنامه "سبه ي" چاپ سلیمانیه گفت: چند روزي است به طور رسمي توريست هاي ايراني با اتومبيلهاي شخصي خود به منظور گشت و گذار به اقليم كردستان سفر کرده اند . اوهمچنین گفت: شهروندان كردستان كه قصد سفر به ايران را دارند اجازه سفر با اتومبيل شخصي به آنها داده مي شود.
این مقام تایید کرده :شماري از توريستهاي ايراني با اتومبيل خود براي گردشگري با عبور از مرز قانوني وارد اقلیم كردستان شده اند،ولی به جهت بی اطلاعی شهروندان اقلیم كردستان از اين مسئله تاكنون هيچ شهروندي از اقليم به ايران سفر نكرده است. او جزییات بیشتری درباره ارایه نکرده است.
سالار عبدالله دراین زمینه بیشتر توضیح داده: فردي كه مي خواهد با اتومبيل شخصي خود به ايران سفر کندبايد از مدير گمرك وراهنمایی ورانندگی شهر سليمانيه براي خروج اتومبيلش از مرز اجازه كتبي داشته داشته باشد و براي اين كار كارتي براي متقاضی صادر مي شود كه مي تواند به مدت يك سال با آن به ايران رفت و آمدکند و براي دو كشور سوريه و تركيه نيز به همان شكل عمل مي شود.
وي گفت قبلا رفت و آمد شهروندان با اتومبيلهاي شخصي به كشورهاي تركيه و سوريه به صورت قانوني صورت مي گرفت ولي اين امر در مورد ايران صدق نمي كرد اما چند روزي است كه براساس توافقنامه رسمی ميان دولت ايران و اقليم كردستان شهروندان ايراني و اقلیم كردستان نيز مي توانند از اين قانون برخوارد باشند.
درایران تاکنون دراین باره خبررسانی نشده ومقامات اظهار نظر نکرده اند.

+   ۸۸/۰۶/۲۹     محمد جواد  |